O składnikach gleby cz. 3

Źle jest również, gdy ziemia ogrzewa się powoli, gdyż późno na niej zaczynają się wschody, a i dojrzewanie się opóźnia; gdy jednak rozpala się zanadto, jak piasek, również nie jest dobrze, gdyż w czasie posuchy i gorąca letniego rośliny na niej prędko schną i giną.

Widzimy z tego, że ani gleba, składająca się z samej gliny, ani też z samego piasku nie jest dobrą. Dopiero, kiedy glina połączy się z piaskiem, wynikną z tego własności gleby dla uprawy najbardziej pożądane. Piasek rozluźnia glinę i dlatego glina pomieszana z piaskiem nie tak się zsycha i nie namaka za bardzo, prędzej się ogrzewa, nie rozpalając się jednak tak jak piasek, wolniej też niż piasek stygnie. Wreszcie do rozluźnionej piaskiem gliny ma przystęp powietrze i dlatego nawóz w niej nie tkwi bezużytecznie, lecz butwieje powoli na pożytek roślin, a nie marnuje się tak szybko jak w piasku.

Glina różni się od piasku tern jeszcze, że sama ma w sobie dużo pożytecznych składników, które ssą z niej korzenie roślin. Piasek tymczasem jest to taki ubogi student z pustymi kieszeniami, który nic roślinie ofiarować nie może, bo jest sam „goły jak święty turecki”.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  ośrodek szkolenia kierowców Lublin
  profesjonalna kawiarnia mobilna
  profesjonalne odkurzacze przemysłowe
  program dla ortodontów
  projektant wnętrz kraków
  projektowanie mieszkań Łódź
  projektowanie ogrodów Zielony Zakątek
  projektowanie wnętrz szczecin
  projektowanie wnętrz Wrocław
  projektowanie zieleni kraków